Úvod > Spravodajstvo > Veda a technika > Vedcom sa podarilo z vajíčok uhynutých samcov vytvoriť dve embryá nosorožca tuponosého severného

Vedcom sa podarilo z vajíčok uhynutých samcov vytvoriť dve embryá nosorožca tuponosého severného

Dalšie články v kategórií

12.9.2019 (Webnoviny.sk) - Embryá, ktoré vznikli z vajíčok samice Fatu, už čoskoro prenesú do samice nosorožca tuponosého južného.Z umelo oplodnených vajíčok dvoch posledných žijúcich samíc nosorožca tuponosého severného (Ceratotherium simum cottoni) vznikli dve embryá.

Vedci v Taliansku nedávno oplodnili vajíčka, ktoré odobrali 22. augusta samiciam Najin a Fatu žijúcim v kenskej rezervácii Ol Pejeta.

Z celkovo desiatich odobratých vajíčok však oplodnili zmrazenými spermiami už uhynutých samcov Suniho a Sauta len sedem. Embryá, ktoré vznikli z vajíčok samice Fatu, už čoskoro prenesú do samice nosorožca tuponosého južného (Ceratotherium simum simum).

Populáciu nosorožcov tuponosých severných zdecimovali desaťročia pytliactva. Posledný samec tohto druhu nosorožca, 45-ročný Sudán, zomrel vlani v marci. Pre problémy súvisiace s vekom ho museli utratiť.Viac k témam: embryo, nosorožec, vedci
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedcom sa podarilo z vajíčok uhynutých samcov vytvoriť dve embryá nosorožca tuponosého severného © SITA Všetky práva vyhradené.